Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dernekten Haberler
"Solitin" isimli şehir efsanesi ile ilgili gerçekler

Daha önce 2011 yılında yayılan "solitin" konulu haber son zamanlarda çok ufak bir farklılıkla tekrar e-posta yoluyla yayılmaya başlamıştır. 2011 de yayınlanan haberde adı geçen kurumlardan biri Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi idi, şu anda yayınlanan e-postada ise Ankara Üniversitesi ismi yer almamaktadır. Zira ülkemizde bu şekilde üniversite – fakülte eşleşmesi yoktur.

Gıda Güvenliği Derneği olarak "tüketicinin doğru bilgilendirilmesine" katkı sağlamak amacıyla öncelikle söz konusu metnin tamamen yanıltıcı bilgilerle dolu bir  şehir efsanesi olduğunu belirtmek istiyoruz ve 2011 yılında aynı konuda web sitemizde yayınladığımız yazımızı paylaşmak istiyoruz.

Şehir efsanesi çünkü ;

  • Araştırdığımızda Hacettepe Üniversitesi'nin akademik kadrosunda "Yrd.Dç.Dr Gülden Semavi" adlı bir kişiye rastlanmamıştır.
  • 02.11.2011 tarih ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na devredilmiştir. Son zamanlarda yayınlanan e-postada ise Hıfzıssıhha Merkezinin adı yer almaktadır, ancak şu anda böyle bir merkez yoktur. Bu kanun öncesine yaptığımız araştırmada ise araştırmayı gerçekleştiren olarak ismi geçen kişi Hıfzısıhha Merkezinde görevli olmadığı gibi merkezde "Gıda Denetim Bölümü" de bulunmamakta idi.
  • Son ve en çarpıcı kısım ise; e-postada geçtiği şekliyle "solitin isimli doğada bol bulunan bir trikalsit  bileşiği" bulunmamaktadır.

2011 de web sitemizde yayınlanan yazı;

http://www.ggd.org.tr/sehir_efsaneleri2.php?id=55

25 Ağustos 2017, Cuma

geri
caretta iletisimTAYBO.NET